ציפרלקס – מבט מקרוב על הכדור הפופולרי נגד חרדה ודיכאון

חרדות ודיכאונות הם מנת חלקם של רבים בעולם המודרני, בין השאר עקב אורח החיים הלחוץ המאפיין את האדם בעת הנוכחיתציפרלקס והבעיות השונות הנפוצות במישור הכלכלי, הנפשי ואחרים. הטעות הגדולה ביותר שניתן לעשות היא להשלים עם התסמינים האלו, או לחשוב שהם יחלפו מעצמם. בפועל יש כיום שורה ארוכה של פתרונות יעילים, אשר בכוחם לפתור את התסמינים הלא רצויים ולפעמים גם את הבעיה מהשורש. האם ציפרלקס, תרופה אנטי דיכאונית ואנטי חרדתית נפוצה, עונה על ההגדרה הזו. מיד נראה…

מהם מאפייניו העיקריים של ציפרלקס?

ציפרלקס היא תרופה ממשפחת ה-SSRI, כלומר, משפחת התרופות המשפיעות על רמות הסרוטונין במוח, אותו חומר הנמצא במוח שתפקידו לקשר בין אזורי המוח השונים לבין תאי העצב. מספר רב של מחקרים שנערכו בעולם במרוצת השנים הראו כי הפרעות דוגמת דכאונות ו/או חרדות נובעות בעיקר כאשר האדם סובל מהפרעות במערכת הסרוטונין במוח.

התרופה מעלה למעשה את רמות הסרוטונין הזמין בחלק מאזורי המוח, ובכך עשויה לצמצם בצורה משמעותית את מאפייני החרדות והדכאונות מהם סובלים. שימוש בציפרלקס אמנם לא פותר את הסיבות לחרדות ולדיכאונות בצורה ישירה (למטרות אלה ייתכן שלא יהיה מנוס אלא לעבור טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי), אולם אין ספק שבכוחו להקל על מצבו של האדם ובכך לתרום באופן דרמטי להתמודדות שלו עם מצבים דוגמת אלו שתוארו כאן.

באילו מצבים ניתן להשתמש בציפלרקס?

כאשר אנחנו נכנסים בעובי הקורה, אנחנו מבחינים שיש מגוון לא קטן של בעיות רפואיות, נפשיות ופסיכולוגיות בהם ציפרלקס יכולה לעזור. בכל הנוגע לדכאונות, בכוחה החיובי להקל על דיכאונות ברמות שונות: החל מדיכאון המוגדר כ"קל" ועד לדיכאון קליני ועמוק יותר (אשר ההתמודדות אתו מטבע הדברים נחשבת למורכבת פי כמה). מלבד זאת התרופה עשויה לעזור בצורה משמעותית לאנשים הסובלים ממצבים דוגמת:

  • הפרעות חרדה
  • הפרעות כפייתיות טורדניות (OCD)
  • תגובה פוסט טראומית (PTSD)
    ועוד

התרופה עשויה להשפיע החל משבועות ספורים לאחר תחילת הנטילה שלה. עם זאת רק לאחר פרק זמן העומד של כמה חודשים אפשר להבין באופן עמוק יותר אם היא מספקת את הפתרון הרחב והשורשי לתסמיני הבעיה, או שמא יש לשקול לשלב אותה עם טיפולים אחרים או להחליף אותה.

לאילו תופעות לוואי וסיכונים חשופים נוטלי ציפרלקס?

ציפרלקס נחשבת לתרופה הפופולרית ביותר מבין אלה הנמנות על משפחת תרופות ה-SSRI, ויש לכך כמה סיבות בולטות. הראשונה היא שתופעות הלוואי של הציפרלקס נחשבות למצומצמות בהשוואה לרוב התרופות הנמנות על אותה משפחה. סיבה זו מסבירה מדוע פעמים רבות בוחרים לנסות אותה כאחד הקווים הראשונים של טיפול בבעיות שונות (גם אם מחירה של ציפרלקס נוטה להיות גבוה מעט יותר בהשוואה לתרופות מקבילות אחרות).

חשוב להדגיש עם זאת שלמרות המיעוט היחסי של תופעות הלוואי, האדם הנוטל את התרופה כן עלול לסבול בחלק מהמקרים מתופעת שונות דוגמת כאבי בטן, קשיים בהירדמות ובשינה, יובש בפה או אפילו ירידה בחשק המיני. בדרך כלל התופעות אמורות לחלוף מעצמן תוך פרק זמן קצר. אם הדבר אינו קורה מסיבה מסוימת, חשוב ליידע את הרופא באופן מיידי על מנת לשקול שינוי באופן נטילת התרופה או החלפה שלה בתרופה אחרת.

נקודה חשובה נוספת היא שעם תרופות, והציפרלקס ביניהן, פשוט אי אפשר לקחת סיכונים. ההחלטה להשתמש בתרופה צריכה להיעשות בייעוצו ובהדרכתו של רופא, וכך גם בכל הנוגע לשינוי מינונים אם הוא נדרש מסיבה מסוימת. במהלך תקופת השימוש בתרופה מומלץ מאוד לא לשתות אלכוהול. אנשים בקבוצת סיכון, דוגמת נשים בהריון או במהלך תקופת ההנחה, חייבים ליידע את הרופא על מצבם.

אולי יעניין אותך גם:

קלונקס: כיצד היא פועלת? ואילו סיכונים נלווים לשימוש בקלונקס?

דילוג לתוכן