ביופידבבק לטיפול בחרדות

ביופידבקבעולם של היום, אנשים נמצאים תחת לחץ בשל קצב החיים האינטנסיבי. הלחץ נוטה להשפיע על הבריאות הרגשית והפיזית, ותגובות הסטרס גורמות לגוף לשחרר את ההורמונים אדרנלין וקורטיזון, אשר עלולים לגרום להגדלת קצב הלב ולחץ הדם, לשינויים בתפקוד המערכת החיסונית, מערכת העיכול או מערכת הרבייה.

חשיפה ממושכת להורמונים אלו עלולה להתיש את הגוף והנפש, ולהשפיע על מצבים רפואיים ופסיכולוגיים, כולל לחץ וחרדה.

ביופידבק היא שיטה למדידת התגובות הפיזיולוגיות של הגוף בזמן אמת, וכן למדידת השליטה בהן. שיטה זו מסתמכת על מכנות שמודדות קצב לב, מתח שרירים ואפילו גלי מוח. מכשיר ביופידבק מופעל על ידי מטפל מקצועי המסביר למטופל את משמעות הקריאות המתקבלות ומסביר להם כיצד לשלב את המידע באמצעות שינויים באורח החיים.

השפעות הלחץ על הגוף

לחץ, או התגובה ללחץ, אינו דבר שלילי. התגובה הפיזיולוגית ללחץ היא שאפשרה לאנשים להתפתח, לגדול ולשרוד במשך מאות שנים. תגובה זו ידועה כתגובת "הילחם או ברח". הבעיה היא כי סוגי ותדירות הלחץ מצטברים בהשפעתם. ללא זמן מספיק להירגע ולהרפות את מערכת העצבים הסימפתטית המופעלת כמעט ברציפות.

בטווח הארוך, מצב זה מוביל לבעיות בריאותיות חמורות הנובעות משיבושים נפשיים או רגשיים בתפקוד המוחי. ההתייחסות הנפוצה היא התייחסות נפרדת לנפש ולגוף, אך הם תמיד משפיעים זה על זה. שיטות ביופידבק לטיפול בלחץ מקשרות באופן משמעותי בין התודעה לבין הגוף.

מדידת הלחץ

היות ומקור הלחץ הוא במוח, ניתן למדוד אותו באמצעות התגובות הפיזיולוגיות של הגוף. התהליכים הפיזיולוגיים מתחילים להיות משובשים כתוצאה מהפעלת לחץ, ולאחר מכן מתחדשים או נרגעים.

ניתן למדוד ביעילות תהליכים אלו באמצעות חיישני ביופידבק, ולקבוע את רמות נפח הדם וקצב הדופק, תגובות העור, טמפרטורת הגוף, וקצב הנשימה. כך ניתן "לראות" את השפעת הלחץ על הגוף.

שימוש בביופידבק לניהול מתח

בדיקת לחץ פסיכו-פיזיולוגית מודדת את המצבים הפיזיולוגיים בשלבים של רגיעה, הפעלת מתח, והרגעת המתח. המחשב ממשיך לפקח על מספר אותות פיזיולוגיים תוך יצירת גירויים שונים שמטרתם לעורר תגובת לחץ ולאחר מכן להירגע. לאחר השלמת ההערכה, רופא מוסמך מפרשת את התוצאות.

תגובה בריאה תצביע על שלושת השלבים השונים של רגיעה, הפעלת מתח ורגיעה לאחר המתח, במקביל לתגובת הגוף עם התחדשות האותות. התגובות המתקבלות עשויות להיות ממושכות, כגון חוסר יכולת להתאושש מהלחץ, או התאוששות איטית ביותר, או תגובה שאינה מספקת, המתבטאת בשינוי נמוך ביותר לאורך השלבים.

ניתן אף לראות התאוששות טובה במספר סימנים, במקביל להתאוששות שאינה מספקת בתחומים אחרים. כל התגובות האלו נמדדות במהלך טיפול ביופידבק ומאפשרות למטופל ללמוד כיצד לשנות את תגובותיו ללחץ.

כשהמטופל מדמיין את התהליכים הפיזיולוגים המתרחשים בגופו, הוא לומד לבנות תגובה מודעת ומאוזנת. משוב זה מעניק את המינוף לו זקוק המטופל על מנת ללמוד כיצד מודעות מוגברת ושליטה על התגובה ללחץ, מאפשרת, בטווח הארוך, להפחית את תדירות התקפי הלחץ, עד שמושגת שליטה כמעט מלאה.

דילוג לתוכן