רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיההגוף מקודד לחוות מתח, וזוהי השיטה של הטבע לסמן על מצבי סכנה. אך סוג זה של תגובת לחץ עודד אנשים בתקופות פרהיסטוריות להימלט מפני טורפים וסוגים אחרים של סכנה סביבתית, מצבים שהם רחוקים מהמתח שנגרם היום על ידי החברה המודרנית.

ועדיין, אנשים נכנעים גם היום ללחצים, וחשיפת יתר לקורטיזון והורמונים אחרים המשתחררים בעיתות לחץ, עלולים להוביל למגוון בעיות בריאותיות ארוכות טווח, החל ממחלות לב ועד דיכאון. שיטות עיסוי כגון רפלקסולוגיה הן אחת השיטות להפחתת סטרס.

השפעת רפלקסולוגיה על סטרס

רפלקסולוגיה היא טיפול עיסוי אותו ניתן לבצע במגוון שיטות. נקודות מסוימות ברגליים בהם מופעל הלחץ, מגיבות לטיפולי עיסוי. מטפלים ברפלקסולוגיה מאמינים כי אזורים אלו מכילים נקודות לחץ המתאימות ישירות לאברים ולמערכות הגוף.

כשחלקים אלו של כף הרגל מגורים באמצעות עיסוי מאומץ, ניתן לשחרר את חסימת האנרגיה האחראית על הכאב או המחלה המושפעים על ידי האיבר המקביל של המערכות בגוף, והגורמים, כתגובת לוואי, ללחץ וחרדה.

באמצעות תהליך הרפיה, הגוף מסוגל יותר להתמודד עם הלחצים הנובעים מחיי היומיום ומלחצים הקשורים למחלות. רפלקסולוגיה דוחפת בעדינות את הגוף לכיוון תפקוד משופר באמצעות שיפור ניקוז לימפתי וזרימה משופרת של הדם אל העצבים, ובכך משפיעה על הרפיית השרירים.

הפגת מתחים

ברפלקסולוגיה, הגוף והנפש מחולקים לארבעת היסודות של כדור הארץ, מים, אש ואוויר, וכל רכיב קשור לחלק מסוים של כף הרגל. כרית כף הרגל מזוהה עם אש, אשר שולטת ברגשות כגון פחד וכעס. רפלקסולוגים נוטים להתמקד באזור זה כאשר הם מכוונים את הטיפול להקלת הלחץ.

רפלקסולוגים מאמינים שלחץ לטווח הארוך מזיק למערכת האנדוקרינית, הכוללת את הלבלב, בלוטת האצטרובל ובלוטת יותרת הכליה. בלוטת יותרת הכליה, אשר מופעלת במהלך תגובת "הילחם או ברח" מותאמת לתגובה לסכנה, וקשורה לאזור קטן ברגל, ישירות מתחת לבוהן.

אם הלחץ אינו משמעותי, אזור זה ירגיש כמו שקית קטנה של חול. יחד עם זאת, אם הלחץ כבד, האזור ירגיש כמו גוש קשה. אם הלחץ כרוני, אזור זה של הרגל כואב.

מחקר סיני הראה כיצד רפלקסולוגיה הקלה ביעילות על השפעות של לחץ קיצוני. עשרים אנשים הסובלים מלחץ וחרדה, שטופלו בתרופות ללחץ נפשי קיצוני, קיבלו טיפול רפלקסולוגיה במחלקת הפיזיותרפיה של בית החולים, והטיפולים התמקדו באזורים בכפות הרגליים הנוגעים לבלוטת יותרת הכליה, הכליות, שלפוחית השתן, הסינוסים, המוח והלב, איברים שנפגעו כתוצאה מלחץ.

הטיפולים ניתנו מדי יום במשך שבוע והתוצאות קבעו שארבעים אחוזים מהחולים החלימו לחלוטין מהשפעות הלחץ והחרדות, 35% מהם שיפרו באופן משמעותי את השפעות הלחץ והחרדה, 15% חוו שיפורים קלים, ועשרה אחוזים לא דיווחו על כל שינוי.

מחזור הדם

חלק מהמחקרים מצאו שרפלקסולוגיה וסוגים אחרים של עיסוי יעילים להקלת לחץ. לדוגמא, מחקר שפורסם במהדורת אוקטובר 2009 של כתב העת Journal of Korean Academy of Nursing, ניסה לקבוע האם רפלקסולוגיה יכולה לסייע לנשים בגיל העמידה לשפר את זרימת הדם. הנשים קיבלו טיפולי רפלקסולוגיה שלוש פעמים בשבוע במשך חודש וחצי.

בסיום המחקר, החוקרים הגיעו למסקנה כי רפלקסולוגיה משפרת את זרימת הדם ויכולה אף להפחית ביעילות את הלחץ והעייפות, התורמים לחרדה.

הפחתת חרדה

מחקר נוסף שנערך באוניברסיטת רוסקין בבריטניה, שפורסם באוגוסט 2007 בכתב העת "טיפולים משלימים בפרקטיקה קלינית", בחן את יעילות רפלקסולוגיה בבתי חולים או במרכזי בריאות, ועקב אחר משתתפי המחקר שעברו טיפול רפלקסולוגיה, לעומת קבוצת ביקורת שלא קיבלה את הטיפול.

המחקר קבע שרפלקסולוגיה הפחיתה באופן משמעותי את החרדה. מסקנת המדענים הייתה כי בהתחשב בקשר המוכר בין לחץ לרווחה נפשית, יכולת רפלקסולוגיה להפחית את הלחץ היא שיטת טיפול טבעית יעילה לסובלים מלחץ וחרדה.

דילוג לתוכן