השפעות סטרס וחרדה על חריקת שיניים

חריקת שיניים במצבי סטרס וחרדהכחלק מהתופעות הגופניות של הסטרס, ניתן למצוא השפעה ניכרת על אזור הפה ומערכת ומרכז הדיבור. בעוד הקשר בין אלו איננו בהכרח ישיר, שכן בעוד אזור הפה יכול להיפגע אין זה אומר שהיכולת להבין או להבנות שפה נפגע ולהפך, עדיין ישנה השלכה הדדית במובן הפונקציונלי, במובן הפרקטי של דיבור בפועל.

אזור הפה, באופן כללי, מגיב בתצורתו ואופן פעילותו לתחושותינו בנפש באופנים שונים: בלחץ הפה יכול להיסגר בחוזקה, המתח השרירי יכול להפעיל לחץ חזק על הלסתות, הלשון יכולה להיות דרוכה, ומצד שני יכול להופיע דיבור אקססיבי, הפעלה מאסיבית של אזור הפה, הלסתות או הלשון.

לעיתים פעולות אלו נעשות במודע ובזמן ערות, לעיתים לא במודע וגם לא בזמן ערות. חריקת שיניים הינה אחת מאותן תופעות סטרס אשר מופיעות בשני המצבים – ערות ושינה – אך בעיקר ללא מודעות למצב.

הסיבה לחריקת שיניים בהקשר סטרס וחרדה

הלחץ הנבנה בגוף, לאורך זמן הולך ומצטבר. בעוד אנו נוטים לחשוב כי הנפש והגוף מופרדים, אין כך מבחינה פסיכולוגית – הנפש משפיעה על הגוף, הגוף משפיע על הנפש. יש זיקה הדדית ביניהם (למרות שלא בהכרח שוויון), ועל כן כאשר הנפש חווה מצבי לחץ עמוקים הגוף מושפע גם הוא.

כאשר מצטבר הלחץ בנפש, ללא מוצא או פריקה, הנפש מחפשת דרכים אחרות לפרוק את המתח. פעולות גופניות שונות הינן אחת הדרכים לפרוק, גם אם טיפין טיפין, חלק מהמתח המתקיים. חריקת שיניים הינה דרך אחת בה המתח מוצא סוג של מפלט נקודתי, כאשר הפעולה עצמה מפעילה את הלסתות אחת כנגד השנייה, בתנועות חיכוך, בתנועת לחיצה, וכדומה.

התנועה של אזור הלסתות הינה חשובה, מאחר ושחרור אנרגיה הינו תמיד כתוצאה ממפגש המכיל התנגדות. באופן פשטני יותר, על מנת לפרוק ישנו צורך להיתקל במשהו הפועל באופן נגדי – כמו חריקת השיניים כתוצאה ממפגש הלסתות זו בזו, משהו בפעולה הזו אשר מכילה חיכוך, התנגדות, מאפשר פריקת אנרגיה. באותו ההיגיון עובדת גם פעילות ספורטיבית – מאמץ, התאמצות, משהו אשר פועל כנגד אזור הנוחות, יש בזה משהו המאפשר הקלה.

הבעיות הקשורות בחריקת שיניים

חריקת ההשיניים יכולה להוביל ללא מעט בעיות הדורשות התערבות רפואית של רופא שיניים, עומס על הלסתות יכול להוביל לכאבים ולחץ על השרירים.

בנוסף, חריקת השיניים עשויה להיות תוצאה של ניסיון שאינו מודע לפרוק מתחים, אך בפועל הלחץ נותר בעינו וממשיך להעיק ולהעמיס על הנפש והגוף כאחד. אפשר לומר כי למעשה זהו יותר איתות של מצוקה מצד הגוף, מאשר פתרון משמעותי לסיטואציה של דחק.

התמודדות עם חריקת שיניים כתוצאה מסטרס

בשל השפעותיה השליליות על בריאות השיניים של פעולת החריקה, חשוב מאוד לפנות לגורם רפואי על מנת לבדוק מה ניתן לעשות בכדי להקטין את הנזק או לטפל בבעיות הקשורות בכך. עם זאת, רופא השיניים לא יוכל לפתור את בעיית חריקת השיניים, בעיקר מאחר והמקור לה הינו נפשי בהקשר של סטרס.

על מנת להתמודד עם בעיה זו יש לפנות לגורם מומחה ברפואת הנפש – כדוגמת פסיכולוג או פסיכואנליטיקאי, אשר יוכל לעזור לאדם הסובל להתמודד עם הגורמים הנפשיים המובילים למצב הדחק. ההתמודדות הנפשית עם הדחק אינה עניין של מה בכך, מאחר ותמיד ישנו גורם סובייקטיבי המעורב באופן התגובה לסטרס.

לא כל האנשים מגיבים באותה צורה למצבי לחץ, ולמעשה כל אדם וגורמי הסטרס הייחודיים לו. מבחינה זו, הבנת הסיבות בגללן אנשים סובלים מלחץ וחרדה, וזיהוי הגורמים הנפשיים והשפעתם על הגוף, מאפשרים התמודדות יעילה והרכבת תכנית טיפול מותאמת אישית.

דילוג לתוכן