ייתכן ש-NLP תעזור לכם להפחית את סף החרדה

על פי ההגדרה הבסיסית, חרדה היא מצב פסיכולוגי ופיזיולוגי המאופיין בתחושות של פחד ואי שקט, עקב המחשבה של האדם שדבר מה שלילי עלול להתרחש (גם כאשר מושא החרדה אינו ממשי). חרדות, על סוגיהן ודרגות החומרה המשתנות שלהן, הן מנת חלקם של אחוזים נכבדים מאוד באוכלוסייה. אבל זה לא אומר שאין מה לעשות איתן.

שיטת NLP היא אחת הפופולאריות בשנים האחרונות בהתמודדות עם שורה ארוכה של מצבים ובעיות, כולל חרדות.

מהם העקרונות המרכזיים לטיפול בחרדות לפי NLP?איך NLP תעזור לכם להתמודד עם חרדות?

אם תפנו לשדה המשחק של הפסיכולוגיה או טיפולי הנפש, סביר להניח שההתמקדות הטיפולית בהם תהיה בעבר: ניסיון להבין מה התרחש בעבר או עמוק בתת המודע של האדם ושיכול להסביר את החרדה שהוא סובל ממנו. NLP מעניקה תפקיד מרכזי לתת המודע, אך עם הבדל משמעותי אחד: ברוב המקרים השיטה אינה מתמקדת במקור החרדה, תוך הנחה שהתמקדות שכזו עלולה רק לקבע את החרדה ובכך להפוך את ההתמודדות למורכבת אפילו יותר.

המטרה, תחת זאת, היא לנסות להוציא את החרדה החוצה, להפחית את דרגת העוצמה של החרדות. הדמיון המודרך הוא חלק מרכזי מאוד בתהליך, והולך יד ביד עם ה-NLP. טיפול מקובל מבוסס על התבוננות חיצונית ככל האפשר על הסיטואציה, כלומר, מצב בו האדם מדמיין עצמו מול מושא החרדה. ניתן לבצע את "ההרחקה" הזו בכמה רמות, כאשר כל רמה עשויה להביא להפחתה הדרגתית נוספת של החרדה.

מה עומד בסיס שיטת NLP?

במהות הבסיסי שלו, טיפול NLP נועד ליצור תבניות חשיבה חדשות במקום אלו האוטומטיות (ולעיתים – המזיקות). אחד הכלים המרכזיים המשמש לכך הוא השפה, הן המילולית והן הבלתי מילולית. השפה הזו יכולה להגדיר את האופן שבו אנחנו רואים את החרדה ואת מושא החרדה, ובעיקר דרכי ההתמודדות שלנו איתם.

על פי NLP, האדם מנוהל על פי מערכת של אמונות שהוא גיבש לעצמו במהלך השנים, חלקן בלתי מודעות לחלוטין אולם משפיעות על התפיסות ועל ההתנהגות שלו. ייתכן שאצל האדם התגבשו במהלך השנים חלקי חוויה מאיימים, המוכנסים בכך פעם שהוא רק מעלה לנגד עיניו את מושא החרדה. באמצעות טיפול NLP אפשר לשאוף לנטרל את האמונות האלה, תוך האפשרות להפוך חלק מהן לחיוביות ולמועילות לאדם. הדבר עשוי להפחית בצורה משמעותית את תדירות החרדות ואת דרגת החומרה של התסמינים שאנחנו חווים בשלב הזה.

NLP: לקבל כלים להתמודדות חרדות

למרות היתרונות הטבעיים המובהקים של NLP, ברור שלא מדובר בפתרון קסם (אם בכלל אפשר לחשוב על פתרון כזה במקרה של חרדות שהאדם סובל מהן). יש לעבור את הטיפולים אצל מומחה לתחום, כשלחלופין אפשר להירשם למסגרת של לימודים – קורס או סדנה – להכרת עקרונות ה-NLP. היתרון כאן הוא שהאדם עשוי לקבל כלים החורגים בהרבה מהתמודדות עם החרדות, שעשויים להצעיד אותו קדימה במובנים שונים: למשל בקריירה או ביחסים הזוגיים.

סבלנות היא מילת מפתח הכרחי בהתמודדות שלנו עם חרדות, וגם במקרה של טיפולי NLP יש לה בהחלט מקום. למרות שאופי הטיפול ותוכנית הטיפולים משתנה מאדם לאדם וממקרה למקרה, פעמים רבות נדרשת סדרה בת כמה טיפולים על מנת שאפשר יהיה להגיע לתוצאות שמצפים להן, ולהפוך את החרדות לנחלת העבר.

לקריאה נוספת:

NLP. בית הספר הישראלי ל-NLP
5 NLP Techniques to Reduce Your Anxiety
How NLP can help you to overcome anxiety and depression
Introducing Neuro-Linguistic Programming – NLPresearch

דילוג לתוכן