בנזודיאזפינים – תרופות לטיפול בחרדות

חרדות הן מנת חלקם של רבים כיום, כאשר מושאי החרדה עשויים להיות מגוונים. השורה התחתונה היא שאסור להשלים עםבנזודיאזפינים - תרופות לטיפול בחרדות החרדה, במיוחד אם לוקחים בחשבון את הטיפולים המגוונים המוצעים לה כיום. בנזודיאזפינים היא משפחת תרופות נפוצה להתמודדות עם חרדות, על סוגיהן, שעשויות בנוסף לסייע גם במצבים אחרים התוקפים את הנפש והגוף.

מה הם בנזודיאזפינים? ומה השפעתם על הגוף?

בנזודיאזפינים היא משפחת תרופות המבוססות על חומרים פסיכואקטיביים, אשר המבנה הכימי שלהם מבוסס על פניל ודיאזפין. התרופות למעשה פועלות על אחד הקולטנים המרכזיים במערכת העצבים, קולטן המעכב את החומצה הגאמא-אמינובוטירית ותורם בדרך זו למיתון פעילות עצבית גבוהה מדי. המשמעות היא שהתרופות פועלות בצורה ישירה על מערכת העצבים המרכזית של הגוף, ובכך עשויות לסייע בהתמודדות עם מגוון רחב של תסמינים הקשורים למערכת זו (כמו גם תסמינים מורכבים אחרים).

השורה התחתונה היא שתרופות מהסוג הזה כוללות אפקט משפיע במיוחד על הגוף, מרגיעות את השרירים ותורמות לשינה. הן נחשבות לתרופות נוגדות חרדה ואף נוגדות פרכוסים או עוויתות. מכאן אפשר ללמוד על ההתאמה של התרופות למצבי חרדה, לחצים ומכאובים אחרים של הנפש, וכמובן שגם על השימוש השכיח בהן במאה ה-21. זאת ועוד, בנזודיאזפינים עשויים לסייע לסובלים מהפרעות שינה וגם ממחלות דוגמת אפילפסיה.

חשוב להדגיש כי התרופות לרוב אינן מסוגלות לפתור את הבעיות המתוארות מהשורש, אלא משמשות בעיקר להקטנת דרגת החומרה והתדירות של התסמינים שהובאו מעלה. על מנת לפתור בצורה יסודית בעיות מורכבות של מערכת העצבים או הנפש יש צורך בתוכנית טיפולים מקיפה ולרוב גם ממושכת יותר: תהליך טיפולי של חודשים ארוכים ולעיתים גם שנים. התרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים עשויות בהחלט ללוות את התהליך ולהקל על הטיפול, אולם לרוב הן רק משתנה אחד מבין אלו שנהוג להכניס לתוך תוכנית הטיפולים.

מהם החסרונות העיקריים הטמונים בנטילת בנזודיאזפינים?

במהות הבסיסית שלהן, תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים מיועדות לשימוש לטווח קצר בלבד. כשבוחנים את הסיכונים הקיימים בעת שימוש ממושך בתרופות, אפשר להבין מדוע. למרות שההשפעה של בנזודיאזפינים על הגוף עשויה להיות משמעותית, ברור שלא מדובר בפתרון קסם (אם בכלל יש כזה בארסנל התרופות והטיפולים המוצע כיום). התרופות כוללות מספר מגרעות וסיכונים שיש לקחת בחשבון, חלקם מסבירים מדוע מדובר בתרופות שניתן ליטול אך ורק עם מרשם רופא ובהינתן אינדיקציה מספקת לשימוש בהן. זאת ועוד, את המרשם לתרופות יש לחדש מדי חודש.

סיכון מרכזי של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים קשור לתלות הגופנית והנפשית שאפשר לפתח בהן. האפקט המרגיע של התרופות והשפעתן על הגוף עלולים להביא לכך שהאדם יפתח התמכרות של ממש, כך שהוא יתקשה לתפקד בצורה ראויה בלעדיהן. זו עלולה להיות בעיה חמורה שבעתיים אם לוקחים בחשבון את תופעות הלוואי המזוהות עם התרופות, הכוללות פגיעה ביכולת השיפוט של האדם, סחרחוריות, ישנוניות ועוד. אנשים הנוטלים את התרופות עלולים להיתקל בקשיים לביצוע משימות הדורשות עירנות גבוהה, אפילו פעולות שנראות לנו בסיסיות דוגמת נהיגה ברכב.

כאשר נוטלים מנות גבוהות מדי של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים, עלולים להתווסף סיכונים דוגמת הרעלה. השימוש התדיר בתרופות, מעבר לסיכון בפיתוח התלות, עלול להביא לכך שהאדם יהפוך להיות סביל להן – מה שכמובן יקטין ואף יבטל לחלוטין את ההשפעות החיוביות שלהן על הגוף. מיותר אולי לציין שאין לסטות ולו כמילימטר בהנחיות השימוש בתרופה, כפי שהגדיר הרופא המטפל.

 

מקורות ולקריאה נוספת:

Banzodiazepines – RXList
Banzodiazepine Abuse – Web MD

אולי יעניין אותך גם:

ואבן: זה הזמן להכיר את ואבן – תרופה פופולרית נגד חרדה

בעיות וקשיי נשימה בעקבות לחץ וחרדה

 

דילוג לתוכן