פסיכיאטר – לטפל בחרדה גם עם תרופות

חרדה היא בין ההפרעות הפסיכיאטריות השכיחות ביותר באוכלוסייה הכללית ואף נראה כי בשנים האחרונות, שכיחותה נמצאתפסיכיאטר במגמת עלייה. החרדה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים ובנוסף יש לציין כי ישנם מספר סוגים של הפרעות חרדה. בין השאר מדובר בפוביות למיניהן, הפרעת חרדה מוכללת כמו גם חרדה חברתית. מידת החומרה של הבעיה, הסוג הספציפי שלה ומידת ההפרעה שלה לרמת התפקוד של המטופל, הם בין הגורמים המרכזיים המשפיעים על אופי הטיפול.

ישנו מגוון רחב של טיפולים המסוגלים להקל על אדם המתמודד עם הפרעת חרדה כמו היפנוזה, דמיון מודרך וטיפול קוגניטיבי התנהגותי. כמו כן לא אחת הטיפול הפסיכותרפי, המבוסס על שיחה בין המטפל למטופל, ישולב עם טיפול תרופתי המבוסס על תרופות פסיכיאטריות. בנקודה זו יש לציין כי ההבדל המרכזי בין פסיכיאטר לפסיכולוג הוא שפסיכולוג אינו רופא. לפיכך אין באפשרותו לספק למטופליו מרשמים לתרופות פסיכיאטריות. את המרשם, יקבל המטופל מהפסיכיאטר, אליו יגיע בדרך כלל בהפנייתו של הפסיכולוג.

אילו תרופות פסיכיאטרים יכולים לרשום למטופלים הסובלים מחרדה?

קצרה היריעה מלפרט אודות כל סוגי התרופות המשמשות כיום לטיפול בהפרעות חרדה. על קצה המזלג ניתן לכתוב כי נהוג לסווג את התרופות השונות למספר קבוצות מרכזיות. בראש ובראשונה יש להזכיר את התרופות שמשמשות לטיפול בחרדה שהינן בעלות השפעה מהירה. ההשפעה של התרופות במשפחה זו מורגשת תוך מספר דקות מרגע הנטילה ומשך ההשפעה שלהן עומד על מספר שעות בלבד. הכוונה היא בעיקר לאנטי-היסטמינים, חוסמי בטא ותרופות הרגעה שונות.

במקרים שבהם ידוע מראש מהו הגורם שמעורר את תסמיני החרדה, ניתן להשתמש בתרופות מהירות השפעה כמו תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים לצורך העניין. כך לדוגמה, אם מדובר במטופל הסובל מחרדה כל אימת שהוא נמצא במטוס, תעמוד לא האפשרות ליטול כדור נגד חרדה באופן מזדמן בלבד, כלומר לפני העלייה למטוס, על מנת למנוע מראש את התקף החרדה.

הקבוצה השנייה כוללת תרופות שדורשות תקופת הסתגלות מסוימת, הניטלות לאורך תקופה ממושכת. בקבוצה זו ישנן תרופות שונות המשמשות בנוסף לטיפול בדיכאון כמו תרופות ממשפחת ה-SNRI, ממשפחת ה-SARI, נוגדי דיכאון ציקליים ועוד. כמו כן ישנן תרופות הניתנות במצבים חמורים יחסית, השייכות למשפחת התרופות האנטי-פסיכוטיות, בשנים האחרונות נעשה שימוש הולך וגובר בקנביס כטיפול יעיל נגד חרדות וישנן גם תרופות המבוססות על חומרים דמויי הורמונים המשמשות לטיפול בחרדה (Bioidentical hormone replacement therapy).

מהו תפקידו של הפסיכיאטר במסגרת הטיפול בסובלים מחרדה?

כפי שציינו, ישנה שורה ארוכה של תרופות שמהוות במקרים מסוימים חלק ממערך הטיפולים באדם הסובל מחרדה ובדומה לטיפול התרופתי שניתן לסובלים מתחלואות פיזיות מסוימות, גם במקרה של הפרעות חרדה ישנה חשיבות עליונה להתאים את הטיפול התרופתי באופן פרטני לכל מטופל ומטופל. חשוב להדגיש כי לא תמיד הטיפול התרופתי הראשוני שניתן למטופל, משיג את התוצאות הרצויות. אי לכך, כל מטופל שנוטל תרופות פסיכיאטריות לטיפול בחרדה, צריך להישאר תחת מעקב רפואי.

במקרים שבהם התרופות לא משיגות את מטרתן, יתכן שלאורך הזמן הפסיכיאטר יחליט להגדיל את המינון וכן יתכן שיחליט לשנות את סוג התרופה. מעבר לכך, במסגרת המעקב יש לשים לב לתופעות לוואי כאלו ואחרות, שכן במקרים שבהם מתעוררות תופעות לוואי משמעותיות, קרוב לוודאי שיהיה צורך להפסיק באופן מבוקר את השימוש בתרופה ולהחליפה בתרופה אחרת.

בהקשר זה יש לציין כי בשום אופן אין להפסיק ליטול תרופות פסיכיאטריות באופן פתאומי. זאת כיוון שגמילה שלא מתבצעת באופן מבוקר והדרגתי, עלולה להוביל להחמרה של התסמינים. תפקידו של הפסיכיאטר לפיכך כולל בין השאר מתן הסברים על התרופות השונות, על תופעות הלוואי הפוטנציאליות, על היתרונות והחסרונות וכן ביצוע מעקב רפואי אחר השפעת הטיפול התרופתי תוך שימת דגש על התפתחות של תופעות לוואי שונות. עוד יש לציין כי התרופות שמשמשות לטיפול בחרדה, לא מתייחסות לשורש הבעיה אלא מטפלות בתסמיני החרדה בלבד. אי לכך, בהיעדר טיפול פסיכולוגי, בדרך כלל עם הפסקת נטילת התרופות, התסמינים מופיעים מחדש.

מקורות ולקריאה נוספת:
Hormone therapy for anxiety in Connecticut – hormone replacement therapy center
About Anxiety disorders – your health in mind

דילוג לתוכן