אבטלה, דכאון וחרדה – איך יוצאים מזה?

אנשים רבים נקלעים בשלב כלשהו במהלך החיים למצב בו הם חווים מצוקה כלכלית, מצוקה אשר פעמים רבות נגרמת כתוצאהאבטלה, דכאון וחרדה - איך יוצאים מזה? מאבטלה. מצב של אבטלה, בעיקר כאשר הוא נמשכת תקופה ארוכה יכול לגרום לאנשים רבים לפתח פחדים, חששות, דכאון וחרדה אשר עלולים לפגוע באדם הסובל מהם בעיקר כאשר המצב נמשך זמן רב ולא מטופל. המצב יכול להיות אף חמור יותר כאשר אדם מפוטר ממקום עבודתו ולמרות שהוא מעוניין לעבוד הוא אינו מצליח למצוא עבודה מה שפוגע בו פעמים רבות בהרבה מאוד רבדים כולל גם בתחושת הערך והביטחון העצמי.

מהו דכאון? ומה גורם להופעתו?

דיכאון מוגדר כמחלה הבאה לידי ביטוי במגוון רבדים, הן ברבדים פיזיים – גופניים והן ברבדים רגשיים. אדם הסובל מדיכאון פעמים רבות יחוש עצב עמוק, חוסר שקט, אפטיות וראיית הכל שחור ובצורה פסימית. הוא עלול לחוות הפרעות שינה, בעיות בריכוז ושינויים בכל מה שקשור לתאבון, יחווה פגיעה בחשק המיני ועוד. ישנם אנשים הנמצאים בסיכון גדול יותר ללקות בדיכאון למשל כאלו אשר יש במשפחתם קרוב משפחה אשר סבל בעבר או סובל מדיכאון. בנוסף חוסר איזון הורמונלי יכול גם הוא לעודד התפתחות של דכאון כולל חוסר איזון של בלוטת התריס, ולא פחות חשוב אירועים טראומתיים אשר קורים במהלך החיים כמו אובדן של אדם אהוב, התמודדות עם מחלה קשה וגם מצוקה כלכלית ואבטלה, כל אלו ועוד עלולים להוות טריגר להתפרצות דיכאון בקרב אנשים.

מהי חרדה? ואילו גורמי סיכון גורמים לחרדה?

חרדה היא בעיה נפשית מאוד נפוצה המשפיעה על ילדים ומבוגרים כאחד. היא למעשה תגובה קיצונית כנגד אירוע אשר נתפס כסכנה, לעיתים מדובר באירוע ממשי ולעיתים באירוע שאינו ממשי. חרדה יכולה להגיע בעוצמות שונות ולבוא לידי ביטוי בכל מיני דרכים כמו דופק מואץ, הזעה מוגברת, סחרחורות, בחילה, כאבי ראש, בעיות בעיכול, יובש בפה, ועוד תסמינים ולרוב הם ילוו במחשבות שמשהו רע עומד לקרות. התקף חרדה יכול להיות חד פעמי ולהופיע סביב אירוע ספציפי ויכול להפוך למשהו שמלווה את האדם רוב חייו. לרוב חרדה אינה מהווה מצב רפואי הדורש התייחסות דחופה אך יש מצבים בהם החרדה פוגעת בתפקוד של האדם, אז מומלץ לפנות לעזרה מקצועית כדי למנוע הופעה של סיבוכים שונים והחמרה של המצב.

איך מתמודדים עם חרדה ודכאון בשל אבטלה?

הן חרדה והן דכאון הם מצבים שיכולים לפגוע רבות באדם בהרבה תחומי חיים. קיימת חשיבות רבה לטפל בהן שכן אדם הסובל מדיכאון וחרדה לאורך זמן יתקשה יותר ויותר לצאת ממצבו. כמובן שאחת מהדרכים הטובות לצאת מתחושות של דיכאון וחרדה הנובעים כתוצאה מאבטלה זה לחזור למעגל העבודה אך לא תמיד קיימת אפשרות לעשות זאת.

יש דרכים שונות להתמודד עם חרדה ודיכאון באופן כללי וגם כאלו הנובעים מאירוע מאוד מוגדר כמו אבטלה כמו למשל לשוחח עם איש מקצוע דרך טיפול פסיכולוגי, להיעזר בטיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT, ניתן להיעזר בצמחי מרפא לשיפור מצב הרוח ולצורך איזון הורמונלי במידה ואכן קיים חוסר איזון, ביופידבק, טיפול בעזרת פרחי באך, לבצע פעילות גופנית כמו יוגה באופן סדיר ובמקרים קיצוניים לפנות לרופא ולהיעזר בתרופות כגון בנזודיאזפינים בעיקר כאשר מדובר בדיכאון וחרדות. חשוב למצוא קבוצה לתמיכה רגשית שכן זוהי תקופה לא פשוטה, וכאשר אדם מקיף את עצמו בסביבה תומכת, הוא מרגיש פחות לבד, מוקף, אהוב ובעל ערך זה מאפשר לו למצוא כוחות להתמודד עם המצב ולצאת ממנו ביתר קלות.

דילוג לתוכן